Gódžú rjú (jap. 剛柔流 – tvrdo-jemný štýl) je jedným z hlavných tradičných okinawských štýlov karate. Štýl je kombináciou tvrdých a mäkkých techník. Tieto princípy pochádzajú zo slávnej knihy bojových umení Bubishi. Kniha bola používaná okinawskými majstrami v 19. a 20. storočí.
Štýl založil majster Čódžun Mijagi (1888-1953), žiak majstra Kanrjóa Higaonnu (1853-1916), ktorý bol šíriteľom smeru Te (jap. „ruka“ – označenie pre klasické karate na Okinawe). Gódžú rjú využíva v obrane mäkké (džú) kruhové pohyby a na protiútok zasa tvrdé (gó) priamočiare techniky.

Gó – čo v preklade z japončiny znamená tvrdý, odkazuje na techniky uzavretej ruky alebo priame lineárne útoky. Džú – sa prekladá ako mäkké a odkazuje na techniky otvorenej ruky a kruhové pohyby. Gódžú rjú začleňuje do svojich techník kruhové aj lineárne pohyby. Kombinuje tvrdé útoky, ako sú kopy a údery z blízka, s mäkšími kruhovými technikami otvorenou rukou. Tieto techniky používa na útok, blokovanie a kontrolu súpera a to vrátane zablokovania kĺbov, uchopenia, zhadzovania a hodov.
Dôraz sa vo všetkých kata, ale najmä v kata Sanchin kladie na správne dýchanie. Sanchin je jednou z dvoch základných kata tohto štýlu. Druhou je kata Tensho. Tá má študenta naučiť mäkkým praktikám štýlu.
Existuje niekoľko stupňov technickej vyspelosti: 9x kju (žiacky stupeň) a 10x dan (majstrovský stupeň). Technické stupne navonok od seba odlišujú opasky (obi). Na Slovensku je Gódžu-rjú najrozšírenejšou školou karate.

zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/G%C5%8Dj%C5%AB-ry%C5%AB