Prvou a najdôležitejšou vecou ktorú by ste si mali zapamätať je, že žiadny váš majetok (peňaženka, kožená bunda, šperky) nestojí za to, aby ste kvôli nemu riskovali život. Ako sa hovorí: „Cintoríny sú plné hrdinov…“, preto potenciálnemu útočníkovi odovzdajte v nutnom prípade svoje cennosti a poďakujte Bohu, že ste vyviazli tak ľahko. Tiež isto poznáte príslovie, že najlepšou obranou je útok. Dovolili by sme si ho trochu pozmeniť na: “ Najlepšia obrana je útek. “ Pokiaľ sa dokážete vyhnúť priamemu stretu s útočníkom, je v rámci sebaobrany to najlepšie riešenie.
Najlepšie by samozrejme bolo, keby ste sa v noci, za tmy ( zvlášť ženy a seniori ) nemuseli vonku vôbec pohybovať, ale to je ako vieme nepredvídateľné. Preto pokiaľ je to možné, dohodnite sa ženy napríklad so svojim partnerom, manželom, alebo dospelým synom, aby pre vás prišli v noci k autobusu, alebo vlaku. V dnešnej dobe mobilných telefónov by to nemal byť žiadny problém…
Ak nemá žena, alebo senior inú možnosť, než ísť sám, vyberajte si pokiaľ je to možné hlavné, rušné, osvetlené ulice ( radšej si pol kilometra zájdite, než byste sa v lodičkách / nepohodlných topánkach ) púšťali skratkou cez les či tmavý park. Pokiaľ ani to nie je možné, choďte prostriedkom ulice ( hlavne ak musíte prechádzať okolo nejakej zástavby, krovia, stromov, podchodom apod. ). V noci nie je taká veľká premávka, preto si to môžete dovoliť. Vždy je lepšie byť na útok aspoň čiastočne pripravený. I tých niekoľko málo sekúnd, ktoré vám táto „bezpečnostná“ vzdialenosť poskytne vám môže veľmi pomôcť (stihnete vytiahnuť slzný sprej, paralýzer, či sa dať na útek – ale beh na ihličkových podpätkoch nedoručujeme). Ak idete sama, nikdy nepočúvajte hudbu cez slúchadlá! Umožnila byste tým agresorovi priblížiť sa k vám nečujne a celkom nečakane.
Dobré je tiež prezrieť si cestou domov v autobuse, alebo na nástupnej stanici svojich spolucestujúcich, najmä mužov. Väčšiu pozornosť im venujte pokiaľ niektorý z nich vystúpi na rovnakej zastávke ako vy a vydá sa aj rovnakým smerom. Pokiaľ nadobudnete pocit, že vás muž sleduje prejdite na druhú stranu ulice. Pokiaľ túto možnosť nemáte, zastavte sa, otočte sa k nemu a nechajte ho prejsť okolo vás. Pokiaľ vás bude skutočne chcieť napadnúť, urobí to práve vo chvíli keď vás bude míňať, alebo tesne potom, čo okolo vás prejde. Buďte v strehu (dajte si ruky preventívne dlaňami dopredu pred tvár). Pokiaľ okolo vás prejde bez povšimnutia, budete ho mať aspoň na očiach.
Je tiež dokázané, že útočníci si vyberajú svoje obete aj podľa spôsobu chôdze. Ak teda počuje, že idete šuchtavo, pretože ste unavená a po namáhavom dni vás bolia nohy, alebo cupkáte, pretože máte obavy a snažíte sa čo najrýchlejšie dostať do bezpečia, máte oveľa väčšiu šancu, že si vyberie práve vás. Preto sa snažte premôcť svoju únavu a vykročte k domovu pekne svižne a pevným krokom. Tešte sa napríklad na horúci kúpeľ, alebo na to že si konečne dáte dole tie lodičky.
Pokiaľ so sebou výnimočne nesiete väčší obnos peňazí a bojíte sa prepadnutia, odporúča sa dať si do peňaženky len malú sumu peňazí, ktorá by mala potenciálneho zlodeja uspokojiť, a zvyšné peniaze ukryť niekam na telo alebo na nejaké nezvyčajné miesto.
Miestom, kde veľmi často dochádza k prepadnutiu sú vchodové dvere ( odomykanie vchodových dverí ). Napadnúť ženu zozadu, keď sa sústredí na inú činnosť a naviac už sa cíti v bezpečí domova je veľmi ľahké. Preto sa k vchodovým dverám stavajte vždy trochu bokom, teda tak, aby ste zároveň, aspoň periférnym videním mali prehľad o tom, čo sa deje za vami na ulici. To isté platí aj u dverí do bytu. Nepodliehajte pocitu falošného bezpečia ani na chodbe domu. Najmä schody do pivničných priestorov, alebo do vyššieho poschodia v bytovke sú pre násilníka výbornou skrýšou.
Aj tí čo cvičia bojové umenia, väčšinou priznajú, že ak by ich prepadol niekto s nožom v ruke, asi by mu pravdepodobne neoponovali a odovzdali by mu cennosti a možno mu ešte aj poďakovali. Pud sebazáchovy je väčšinou tým najlepším radcom. Chceme pripomenúť, ži títo zlodeji väčšinou, aj keď majú u seba zbraň nie sú agresívny a pravdepodobne by sa pri väčšom odpore dali na útek, ale rozhodne by sme na to nevsádzali. Stačí, že sa zľakne, podvedome sa po vás tým nožom oženie, alebo nôž omylom vyletí. Útočníkovi sa nikdy nevyhrážajte!!! Vety typu: „Počkaj, ja ťa udám…“ alebo “ Ja som ťa poznala…“ môžu v útočníkovi tiež vyvolať potrebu navždy vás umlčať.
Stále tu ale hovoríme o prepadnutí za účelom krádeže, ale myslím, že najväčšou nočnou morou pre ženy nie je strata kabelky, ale znásilnenie. K nim väčšinou dochádza v letnom období a krátka sukňa, či hlboký výstrih nie sú vždy dôvodom, či ospravedlnením pre to, prečo si útočník vybral práve vás. Prepadol by vás, i keby ste na sebe mala tepláky. (Hovorím teraz o situácii, keď vás chce znásilniť cudzí, psychicky narušený človek, nie nadržaný kolega z práce – pre toho by vás odev dôvodom mohol byť.) U tohto typu útočník hrozí, že bude agresívny. Naviac vaša snaha brániť sa, či iné prejavy odporu budú pravdepodobne útočníka ešte viac vzrušovať. Preto jediná vaša šanca je útočníka prekvapiť svojou prívetivosťou, až radosťou a dúfať, že ho vaše nadšenie znechutí a odradí. Pokiaľ máte niekde po ruke zbraň ( dáždnik, kabelka, deodorant, kľúče, palica ) neváhajte ju použiť v nestráženom okamžiku a útočníka eliminovať tak, aby nebol schopný akéhokoľvek pohybu. Nepoužívajte zbraň v situácii keď si nie ste istá, že ju skutočne použijete či v prípade, že ju nedokážete dobre ovládať. Mohlo by sa stať, že vás útočník odzbrojí a použije ju proti vám.
Ak by sa vám ale stalo, že vás niekto skutočne znásilní, snažte sa ovládnuť prvotnú paniku a pocit hnusu. Najhoršia vec, ktorú môžete urobiť je, že pobežíte rovno domov, osprchujete sa a oblečenie hodíte do práčky. V tomto prípade je šanca na chytenie útočník takmer nulová.
Keď sa už teda do tejto situácie dostanete a viete, že nemá cenu sa brániť ( aby ste napríklad útočníka viac nerozzúrila), snažte sa útočníka dokonale prezrieť a zapamätať. Nie je tiež na škodu, keď vám v ruke zostane niekoľko jeho vlasov, či koža za nechtami. V tomto prípade je dôležité sa následne hneď odobrať na najbližšiu policajnú stanicu a všetko nahlásiť. Len tak zabránite tomu, aby iné ženy stretlo to isté čo vás. Musíte počítať s tým, že spisovanie výpovede nebude rozhodne nič príjemné, preto sa nebojte vziať si k výpovedi niekoho so sebou (priateľa, mamu, kamarátku), zároveň môžete tiež požiadať o výmenu službu konajúceho policajta (ten je napr. mladý, neslušný, alebo sa vám bude lepšie hovoriť o vašom zážitku so ženou), máte na to právo. Pokiaľ by ste sa náhodou stretla s extrémne negatívnym prístupom policajtov k vášmu znásilneniu, či dokonca s nezáujmom, nebojte sa osloviť média, určite sa začne niečo diať.

zdroj: https://www.pekiti-tirsia.cz/cms/clanky/item/23-rady-nejen-pro-zeny